Skip to main content

Ziemianka w Twoim Ogrodzie: 6 kroków do budowy

piątek, 9 lutego, 2024

Autor: Nawidesign

piwniczka-ogrodowa-ziemianka-gotowa-piwnica-spizarnia-winiarnia

Marzenie o ziemiance w ogrodzie może stać się rzeczywistością, oferując zarówno praktyczne, jak i estetyczne korzyści, jest również doskonałym elementem dekoracyjnym ogrodu. Ziemianka ogrodowa to budowla znana i ceniona od wieków, były to po prostu głębokie wykopy. W tym obszernym przewodniku omówimy każdy aspekt budowy ziemianki, poczynając od etapu planowania, poprzez różne techniki konstrukcyjne, po korzyści wynikające z posiadania ziemianki. Będziemy także rozmawiać o ekologii budowy ziemianek, możliwościach aranżacyjnych wnętrza ziemianki.

Będziemy rozmawiać również o bezpieczeństwie naszej wymarzonej ogrodowej piwniczki. Zatem jak zbudować ziemiankę ogrodową krok po kroku?

Ziemianka ogrodowa- etapy budowy

1. Planowanie i Projektowanie:

1.1 Cel i Przeznaczenie: Przed rozpoczęciem prac konieczne jest precyzyjne określenie celu i przeznaczenia ziemianki. Czy ma to być schowek na narzędzia, miejsce przechowywania warzyw, czy może kącik relaksacyjny? Przydomowa ziemianka będzie doskonałym elementem dekoracyjnym ogrodu, który będzie idealnie dopasowany do tego, czego potrzebujesz. Gotowa piwnica ziemianka będzie idealna na domowe przetwory, warzywa korzeniowe czy wino.

1.2 Analiza Terenu: Przeprowadź szczegółową analizę terenu, na którym planujesz budować ziemiankę. Zwróć uwagę na warunki glebowe, nachylenie terenu i ekspozycję na słońce. Jeśli masz możliwość zaplanuj budowę ziemianki w zacienionej części posesji.

1.3 Plan Funkcjonalny: Stworzenie szczegółowego planu funkcjonalnego pomoże określić, jakie pomieszczenia i udogodnienia chcesz umieścić w ziemiance.

2. Ziemianka ogrodowa -Lokalizacja:

2.1 Wybór Optymalnego Miejsca: Rozważ różne lokalizacje w ogrodzie. Ziemianka powinna być umiejscowiona tak, aby była łatwo dostępna, ale jednocześnie harmonijnie wkomponowana w otoczenie. Ziemianki ogrodowe powinny być usytuowane tak, aby ściana frontowa nie była nastawiona na ekspozycję słoneczną w większej części dnia.

2.2 Odprowadzanie Wody: Upewnij się, że ziemianka jest zlokalizowana na obszarze, gdzie łatwo można skierować opady deszczu z dala od struktury.

3. Wykop pod ziemiankę ogrodową:

3.1 Wymiarowanie Dziury pod budowę ziemianki: Odpowiednie wymiary ziemianki to klucz do uzyskania wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Zaplanuj głębokość, szerokość i długość z uwzględnieniem zapotrzebowania na miejsce. Ściany wykopu zabezpiecz deskowaniem tak aby wykop był bezpieczny.

3.2 Odprowadzanie Wody z Dna: Aby uniknąć problemów z wilgocią i usuwać nadmiary wody opadowej, konieczne jest skonstruowanie systemu odprowadzania wody z dna ziemianki. Można zbudować studzienkę chłonną, która będzie zbierać nadmiary wody.

4.Budowa ziemianki ogrodowej- Konstrukcja Ścian:

4.1 Materiały Budowlane: Rozważ standardowe materiały budowlane, takie jak drewno, bloczki betonowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć. Betonowe ziemianki ogrodowe są wymagające w budowie. Dla przykładu rusztowanie stropu musisz połączyć ze zbrojeniem ścian. Wybierz solidne materiały do izolacji termicznej. Jej budowa musi być oparta o solidne komponenty. To ile kosztuje ziemianka będzie zależało od materiałów, które wybierzesz.

4.2 Techniki Konstrukcyjne – ściany ziemianki: Przyjrzyjmy się różnym technikom konstrukcyjnym na wzniesienie ścian, takim jak ramy drewniane, ściany ze specjalnych betonowych bloczków lub techniki Earthbag, popularne w budownictwie ekologicznym. Ściany ziemianki ogrodowej możemy wyłożyć kamienną okładziną, która będzie tworzyć solidną konstrukcję razem ze zbrojeniem ścian. Ściany zabezpieczone w taki sposób będą bardziej estetyczne i pomogą w utrzymaniu niskiej temperatury.

5.Ziemianka ogrodowa- konstrukcja dachu:

5.1 Wybór Materiałów Dachowych: Dach ziemianki ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości. Przemyśl wybór materiałów takich jak blacha, gonty, trzcina czy nawet zielona roślinność. Piwniczka ogrodowa powinna być szczelna, aby Twoje zapasy były bezpieczne. Pamiętaj o pozostawieniu miejsca na otwory wentylacyjne oraz rury wentylacyjne, nie zapomnij zająć się zbrojeniem stropu. Możesz w prosty sposób upiększyć swoją ogrodową piwniczkę np. ozdobnymi daszkami.

5.2 Izolacja Dachu: Budowa piwniczki ogrodowej musi być przemyślana. Dobrze dobrana izolacja dachu może poprawić efektywność energetyczną ziemianki i zapewnić komfortowe warunki wewnątrz.Izolację dachu mogą stanowić np. warstwy papy izolacyjnej.

6. Wykończenie Wewnętrzne:

6.1 Funkcjonalność Wnętrza: Dostosuj wnętrze ziemianki do swoich potrzeb. Półki na narzędzia, stoliki do przechowywania warzyw czy drewniane meble to tylko kilka pomysłów.

6.2 Oświetlenie i Wentylacja: Piwniczka ogrodowa musi być również doświetlona, aby swobodnie się po niej poruszać. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie naturalne i sztuczne, a także system wentylacji zapewniający świeże powietrze. Możesz kupić również gotową ziemiankę, która będzie wyposażona w otwory wentylacyjne, wentylację i oświetlenie.

Ziemianka ogrodowa i jej korzyści

1. Ekologiczny Aspekt:

1.1 Zrównoważone Materiały: Budowa ziemianki z naturalnych i zrównoważonych materiałów wpisuje się w idee budownictwa ekologicznego. Możesz z powodzeniem zbudować ziemiankę krok po kroku z ekologicznych materiałów.

1.2 Efektywność Energetyczna: Dzięki naturalnej izolacji, ziemianki mogą być bardziej energooszczędne niż tradycyjne budynki. Piwniczka ogrodowa świetnie utrzymuje temperaturę. Nasza ogrodowa piwniczka z łatwością utrzyma w świeżości warzywa korzeniowe takie jak marchewki, pietruszki,buraki czy seler. Może posłużyć również do przechowywania cebulek kwiatowych.

2. Praktyczność i Funkcjonalność:

2.1 Przechowywanie Żywności: Ziemianki są idealnym miejscem do przechowywania żywności: warzyw, owoców i innych produktów spożywczych. Dodają również niezwykłego uroku Twojemu ogrodowi.

2.2 Schronienie w Awaryjnych Sytuacjach: W razie potrzeby ziemianka może pełnić rolę schronienia w sytuacjach awaryjnych. Daje stabilność gruntu i bezpieczeństwo w przypadku np. silnych wiatrów.

3. Estetyka i Zintegrowanie z Otoczeniem:

3.1 Roślinny Dach: Zazielenienie dachu ziemianki to nie tylko estetyczny zabieg, ale także korzystny dla środowiska. Możesz posadzić na niej niskie byliny ozdobne. Świetnie sprawdzają się płożące odmiany jałowca chińskiego.

3.2 Projektowanie Krajobrazu: Ziemianki mogą być integralną częścią projektu krajobrazowego, dodając urok i naturalność ogrodowi.

Warianty Ziemianki

1. Klasyczna Ziemianka:

1.1 Tradycyjne Materiały: Stworzona z naturalnych materiałów, taka ziemianka może mieć drewniane ściany i dach z trzciny.

1.2 Styl Wiejski: Ziemianka w stylu wiejskim może być ozdobiona drewnianymi elementami i ręcznie wykonanymi detalami.

2. Ziemianka Technologiczna:

2.1 Automatyzacja: Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentne systemy zarządzania energią, może uczynić ziemiankę bardziej efektywną.

2.2 Wykorzystanie Nowoczesnych Materiałów: Zastosowanie innowacyjnych materiałów budowlanych, takich jak kompozyty, może poprawić trwałość i izolację ziemianki.

Bezpieczeństwo i Przepisy Budowlane dla ziemianki

1. Przepisy Lokalne:

1.1 Zgoda na Budowę: Upewnij się, że zdobyłeś wszelkie niezbędne zgody na budowę zgodnie z przepisami lokalnymi. Jeśli uznamy ziemiankę jako budowlę ziemną będzie potrzebne pozwolenie.

1.2 Inspekcje Budowlane: Regularne inspekcje budowlane ziemianki ogrodowej pomogą upewnić się, że spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, dotyczy to również kopców jako stojących parterowych budynków gospodarczych.

2. Ochrona Przed Wilgocią:

2.1 Izolacja: Zadbaj o solidną izolację, szczególnie w obszarach o wysokiej wilgotności, aby uniknąć problemów z pleśnią i gnicie materiałów.

2.2 Systemy Drenażu: Zainstaluj systemy drenażu, aby zapobiec zbieraniu się wody wokół ziemianki.

Podsumowanie

Budowa ziemianki to fascynujące wyzwanie, które łączy w sobie praktyczność i ekologię. Pamiętaj, że kluczowym elementem jest dostosowanie projektu do własnych potrzeb oraz przestrzeganie przepisów budowlanych. Ziemianki nie tylko spełnią Twoje marzenie o własnym, naturalnym schronieniu, ale także wpiszą się w trendy zrównoważonego budownictwa, oferując liczne korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla środowiska. Zanurz się więc w procesie budowy ziemianki i ciesz się harmonią z naturą już dziś!