Skip to main content

Jak urządzić domową spiżarnię?

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Jak urządzić domową spiżarnię Wie können Sie eine Speisekammer einrichten

Nie wiesz, jak urządzić domową spiżarnię, żeby była wygodna, pojemna, funkcjonalna i przede wszystkim – estetyczna wizualnie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Czujesz się bezpiecznie, jeśli w czasie sezonu na ulubione owoce i warzywa przygotujesz zapas domowych przetworów? Wolisz mieć zawsze pod ręką kilka dodatkowych opakowań produktów, które najczęściej zużywasz w swojej kuchni? W takim razie, spiżarnia to Twój must have. Nieważne czy dysponujesz niewielkim mieszkaniem w bloku, czy mieszkasz w małym, ekonomicznym domu i zastanawiasz się, jak przechowywać wino, przetwory i dodatkową żywność, uwierz nam, że spiżarnię można urządzić w prawie każdych warunkach. 

Spiżarnia – domowe aranżacje na miarę Twoich potrzeb!

Spiżarnia w domu to duże ułatwienie, ponieważ możesz uwolnić część przestrzeni w kuchennych szafkach i zadbać o zapasy jedzenia, co ma znaczenie zarówno w dużych rodzinach, z kilkorgiem dzieci, jak również, jeżeli żyjesz solo. Domowa spiżarnia zdecydowanie może uprościć Ci zarządzanie przygotowywaniem posiłków i zmotywować do opracowania zdrowszego jadłospisu. Tylko… jak ją urządzić? 

Spiżarnia powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że najpierw musisz rozejrzeć się za dostępnymi możliwościami. Jeżeli dopiero zaczynasz budowę domu, warto już na etapie wybierania projektu budynku pamiętać o spiżarence, nawet niewielkiej. Wprowadzasz się do gotowego mieszkania? Możliwe, że jedno z pomieszczeń będziesz w stanie zaaranżować właśnie na spiżarnię. Przykład? Dodatkowa toaleta – nie zawsze jest potrzebna, zwłaszcza jeśli mieszkacie tylko we dwoje. Zwykle ma małe rozmiary, dzięki czemu świetnie posłuży jako domowy magazynek. 

Brak dodatkowego pomieszczenia? Projekt spiżarni możesz przewidzieć w czasie projektowania mebli kuchennych. O ile dysponujesz odpowiednim miejscem, zaplanuj dodatkową szafkę od podłogi do sufitu, w której zamontujesz funkcjonalne półki i wysuwane koszyczki. Wiedząc, że wszystkie zapasy żywności masz w jednym miejscu, łatwiej przygotujesz posiłki. 

Jak urządzić małą spiżarnię w domu?

Należysz do grona szczęśliwców, którzy posiadają oddzielne pomieszczenie na spiżarnię, ale jej aranżacja spędza Ci sen z powiek? Spokojnie! Spieszymy z pomocą. Przygotuj kartkę i długopis, rozrysuj rzuty pomieszczenia i zanotuj jego dokładne wymiary. Teraz możesz przejść do rozrysowania regałów. Jak to zrobić?

Po pierwsze: planując aranżację spiżarni w domu zastanów się co chcesz w niej przechowywać i postaraj się przynajmniej orientacyjnie określić rozmieszczenie poszczególnych produktów. Po co? Dzięki temu będziesz w stanie praktycznie rozplanować wysokość poszczególnych półek. Łatwiej określisz, w którym miejscu przydadzą Ci się wysuwane koszyczki, wyższe lub krótsze szafki czy stojak na wino i inne alkohole, a to oznacza jedno – optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. 

Po drugie: wybieraj pomiędzy szafkami otwartymi a zamkniętymi. Twój pomysł na spiżarnię ma być przede wszystkim funkcjonalny, dlatego najlepiej będzie, jeżeli zdecydujesz się na otwarte szafki. Wtedy już na pierwszy rzut oka będziesz widział(a), gdzie stoi potrzebny Ci produkt. Oczywiście, kilka szafek z estetycznymi frontami również może Ci się przydać, jeśli będziesz chciał(a) przechowywać w nich, na przykład, kuchenne tekstylia, zapasowe słoiki czy pojemniki spożywcze. 

Po trzecie: określ optymalną szerokość półek. Jeżeli zachodzisz w głowę, jak urządzić małą sypialnię w swoim domu, musisz wybrać półki o odpowiedniej szerokości. Mogłoby się wydawać, że im będą szersze tym lepiej, ponieważ będziesz w stanie na nich pomieścić wszystkie niezbędne produkty. Tymczasem, zbyt szerokie półki mogą utrudniać swobodne poruszanie się po pomieszczeniu i wymuszać ustawianie produktów w rządku, komplikując w ten sposób poszukiwanie potrzebnych wyrobów. Mała rada: najczęściej używane produkty staraj się umieszczać na wysokości wzroku. 

Meble do spiżarni możecie wykonać na zamówienie (wtedy wykorzystacie najmniejszy skrawek przestrzeni) lub kupić gotowe modele. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, zwróćcie uwagę na to:

  • jaka jest odporność półek na zabrudzenia?
  • jaki maksymalny udźwig mają poszczególne półki i szafki?
  • czy łączenia regałów są wystarczająco wytrzymałe?

Nie bez znaczenia są oczywiście kwestie estetyczne, dlatego kolor i styl mebli dopasujcie do indywidualnych upodobań. Planując organizację domowej spiżarni, miej na względzie także akcesoria do przechowywania. Co może Ci się przydać? Na Twojej liście zakupowej powinny się znaleźć m.in.:

  1. słoiki lub pojemniki przeznaczone do przechowywania suchych produktów,
  2. koszyczki lub pudełka, w których tematycznie rozmieścisz drobniejsze przedmioty,
  3. pojemniki do przechowywania owoców i warzyw (ważne, żeby były odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu, zwłaszcza jeśli będziesz trzymać w nich warzywa korzeniowe).

Jakie drzwi nadają się do spiżarni?

Drzwi do spiżarni mieszczącej się w domu lub mieszkaniu powinny korespondować stylistycznie z aranżacją wnętrza, jednocześnie gwarantując odpowiednią szczelność, chroniąc wnętrze pomieszczenia przed światłem. Poza tym, zastanawiając się, jakie drzwi pasują do spiżarni, zwróć uwagę na ich jakość. Spiżarka to pomieszczenie gospodarcze, dlatego skrzydło drzwiowe powinno być odporne na ewentualne uszkodzenia. 

Twoim problemem jest mała spiżarnia? Wykaż się kreatywnością! Na drzwiach przyczep haczyki, na których powiesisz, na przykład, fartuszek, którego używasz w czasie gotowania lub zamontuj półeczki z koszyczków, w których będziesz w stanie przechowywać lekkie akcesoria. Pamiętaj, że żeby drzwi wytrzymały dodatkowe obciążenie muszą być naprawdę solidne. 

Pomysł na spiżarnię poza domem od NAWI Design

Nie wiesz, jak urządzić spiżarnię, jeżeli dysponujesz domem o niewielkim metrażu? Zastanawiasz się, jak przechowywać przetwory, żeby zagwarantować im odpowiednie warunki? Strzałem w dziesiątkę może być w Twoim przypadku specjalna ziemianka w ogrodzie, dzięki której zaoszczędzisz miejsce w domu, a przetwory, warzywa i owoce będą magazynowane w optymalnej temperaturze. Piwniczka ogrodowa od NAWI Desing Garden Secret 4you® to kompletny produkt, wyposażony w ergonomiczne półki: po Twojej stronie będzie tylko wykonanie prac ziemno – budowlanych związanych z jego instalacją. 

Zwróć uwagę na to, że półki naszych piwniczek są wykonane z naturalnie wyglądającej sklejki, odpornej, zgodnie z normą DIN 68861-1A, na zabrudzenia z wina, kawy, herbaty czy soków. Utrzymanie piwniczki w czystości jest bardzo łatwe, a montaż ziemianki nie wymaga usypania kopca, dzięki czemu wejście do Twojej piwniczki jest bardzo dyskretne i będziesz w stanie je ukryć przed wzrokiem niepożądanych osób. 

Z naszej oferty możesz skorzystać również, jeśli potrzebna jest Ci piwniczka na wino. W wersji STANDARD i PREMIUM, poza przestrzenią do przechowywania, dostępna jest też opcja WINE SPACE, stworzona specjalnie z myślą o koneserach i kolekcjonerach trunków. Minimum formalności i szybka instalacja sprawiają, że piwniczka Garden Secret 4you® to idealna spiżarnia dla osób, które mają małe domy lub chcą zagwarantować domowym przetworom i żywności najlepszy mikroklimat, idealny do ich dłuższego składowania. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące urządzenia domowej spiżarni rzeczywiście Ci pomogą. Pamiętaj, jeśli z różnych powodów nie możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie spiżarenki w budynku – NAWI Design przychodzi z pomocą!