Skip to main content

Jak zrobić drzwi do piwniczki ogrodowej i dlaczego warto zadbać o ich jakość?

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Jak zrobić drzwi do piwniczki ogrodowej i dlaczego warto zadbać o ich jakość Wie baut man eine Gartenkellertür und warum sollte man sich dafür interessieren

Nie masz pojęcia jak zrobić drzwi do piwniczki ogrodowej? Zastanawiasz się na co musisz przede wszystkim zwrócić uwagę, żeby wybrać możliwie jak najlepszy model? Podpowiadamy!

Piwniczka ogrodowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnych piwnic. Umieszczona w odpowiednim miejscu zagwarantuje Ci dodatkowe miejsce do przechowywania, uwalniając część domowej przestrzeni. W zaizolowanej ziemiance temperatura powietrza jest stała i oscyluje w granicach ok. 4 – 8 stopni Celsjusza, dzięki czemu możesz w niej śmiało przechowywać przez dłuższy czas owoce i warzywa, zwłaszcza te korzeniowe oraz przetwory. Zwróć jednak uwagę na to, że kluczowe znaczenie dla funkcjonalności Twojej ziemianki mają odpowiednie drzwi do piwniczki ogrodowej. Wyjaśnimy Ci na co musisz zwrócić uwagę, żeby dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się, jak zrobić drzwi do piwniczki, żeby były wystarczająco bezpieczne i praktyczne

Drzwi do piwniczki ogrodowej: dlaczego są tak istotne?

Drzwi do piwniczki ziemnej na wino, plony z ogrodu lub przetwory mają wpływ na możliwość utrzymania stałej temperatury wewnątrz ziemianki, od której zależą warunki sprzyjające przedłużeniu świeżości produktów spożywczych. Ziemianka oczywiście wykorzystuje naturalne właściwości ziemi w kontekście chłodzenia, izolacji oraz wilgotności powietrza, ale pod warunkiem, że wejście do piwniczki ogrodowej będzie odpowiednio zabezpieczone. Innymi słowy, drzwi do piwniczek mają kluczowe znaczenie dla zagwarantowania właściwych warunków w poszczególnych pomieszczeniach ziemianki. Nieprawidłowo zaizolowane, nieszczelne drzwi nie ochronią środka piwniczki przed powietrzem z zewnątrz, co prawdopodobnie odbije się negatywnie na jakości przechowywanej żywności. 

Jakie cechy powinny mieć drzwi do piwniczki ziemnej?

Niezależnie od tego, czy Twój wybór padnie na drzwi do piwniczki drewniane, stalowe lub kamienne, zwróć uwagę na to, że wejście do ziemianki, w miarę możliwości, powinno być ulokowane od strony północnej. Dlaczego? To proste – dzięki północnej orientacji piwnica nie będzie się tak mocno nagrzewała, jak w przypadku umieszczenia jej po stronie południowej. 

Drzwi do ziemianki ogrodowej powinny spełniać kilka podstawowych wymagań. Jakich?

Po pierwsze: muszą być wykonane z solidnych materiałów, chroniących przed promieniowaniem słonecznym i wysokimi temperaturami. Bardzo dobrze sprawdza się laminat. Jest lekki i odporny na uszkodzenia, ale jednocześnie skutecznie zabezpiecza przed warunkami zewnętrznymi. W drzwi z laminatu wyposażone są piwniczki ogrodowe z serii Garden Secret 4you® od NAWI Design – wieloletnie doświadczenie w obróbce tego materiału, zdobywane w branży basenowej, pozwala nam na zagwarantowanie wysokiej jakości produktów.

Po drugie: drzwi mają gwarantować szczelność. Wiesz już, że od szczelności drzwi w dużej mierze zależy możliwość zachowania szczególnego mikroklimatu piwnicy. W związku z tym, najlepiej, jeżeli drzwi będą wyposażone w dodatkową uszczelkę. Drzwi piwniczek Garden Secret 4you® są dwuwarstwowe, a wewnątrz dodatkowo znajduje się gruba warstwa piany izolacyjnej. 

Po trzecie: drzwi powinny być wyposażone w wysokiej jakości system zawiasowy. Jest to istotne nie tylko z uwagi na ich szczelność, ale również w kontekście łatwego otwierania. Jeżeli drzwi będą bardzo ciężkie lub ich zawiasy uniemożliwią wygodne otwieranie piwniczki, na dłuższą metę korzystanie z niej okażę się dla Ciebie męczące, a przecież nie o to chodzi! Dzięki funkcjonalnemu systemowi zawiasów, nie musisz męczyć się przy otwieraniu drzwi, co ogranicza wpuszczanie ciepłych mas powietrza, ponieważ jesteś w stanie zdecydowanie szybciej otworzyć i zamknąć piwniczkę.

Drzwi do piwniczki na wino i przetwory a kwestie estetyczne

Drzwi są ważne dla utrzymania odpowiednich warunków wewnątrz piwniczki ogrodowej, ale to nie wszystko! Pamiętaj, że piwniczka ma być ozdobą Twojego ogrodu, dlatego bez względu na to czy potrzebna jest Ci wyłącznie całkowicie podziemna piwniczka na wino, czy piwniczka prefabrykowana wkopana w grunt tylko częściowo, wejście do ziemianki musi być estetyczne.

Z czego można je wykonać? Bardzo dużą popularnością nadal cieszy się naturalne drewno, które odpowiednio obrobione będzie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Drewniane drzwi doskonale wtapiają się w ogrody o różnej stylistyce, zwłaszcza, jeśli inne elementy architektoniczne również są wykonane z drewna w tym samym lub podobnym kolorze. Wejście i drzwi do piwniczki można obłożyć klinkierem, prawdziwymi cegłami lub kamieniem naturalnym. Najważniejsze, żeby efekt końcowy korespondował z wyglądem ogrodu. 

NAWI Desing, zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie dla naszych klientów mają kwestie wizualne, dlatego piwniczki Garden Secret 4you® są montowane pod ziemią, bez widocznego kopca, co pozwala im wtapiać się w Twój ogród, a jeśli dobrze wybierzesz miejsce, właz będzie praktycznie niewidoczny dla postronnych oczu. Drzwi do piwniczek, jak już wyżej wspomnieliśmy, są wykonane z laminatu. Kolory drzwiczek to biel i szarość – klasyczne, ponadczasowe, nigdy niewychodzące z mody. Co więcej, drzwi mają prosty, minimalistyczny design, dzięki czemu wpasują się do każdego ogrodu, niezależnie od jego charakteru. Zawiasy są łożyskowe, wykonane ze stali nierdzewnej, a łatwość otwierania zapewniają funkcjonalne siłowniki. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogą! Pamiętaj, nawet najnowocześniejsza piwniczka wymaga wysokiej jakości drzwi wejściowych!