Skip to main content

Dlaczego ziemianka ogrodowa to pomysł właśnie dla Ciebie? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w piwniczkę!

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Dlaczego ziemianka ogrodowa to pomysl wlaśnie dla Ciebie Warum ist ein Erdkeller die richtige Idee für Sie

Co sprawia, że piwniczka i ziemianka ogrodowa to doskonała inwestycja w Twój komfort? Dlaczego piwniczka w ogrodzie może okazać się naprawdę pomocna i podnieść wartość nieruchomości? Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat!

Na etapie budowy domu nie zawsze masz środki na wybranie projektu z podpiwniczeniem. Często zdarza się, że konieczność posiadania piwnicy dostrzegasz dopiero po czasie, razem z rosnącą ilością rzeczy, dla których musisz znaleźć miejsce. Co wtedy? Jak szybko nadrobić zaległości? W takim przypadku strzałem w dziesiątkę może okazać się piwnica lub ziemianka ogrodowa, która idealnie sprawdzi się, jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to jest ziemianka, z jakich materiałów można ją wybudować i na jakie wydatki w związku z tym musisz się przygotować. 

Co to jest ziemianka?

Ziemianka w ogrodzie nie jest wynalazkiem współczesności. Wręcz przeciwnie, w czasach „przedlodówkowych” ciężko było znaleźć wiejskie gospodarstwo, które potrafiło się bez niej obejść. Ziemianka to piwniczka ogrodowa, częściowo lub w całości lokowana pod ziemią, dzięki czemu gwarantuje stałą temperaturę (około 4 – 8 stopni Celsjusza), sprzyjającą przechowywaniu warzyw i owoców z przydomowego ogródka. Na tym jednak nie koniec! Ziemianka umożliwia bezpieczne przechowywanie przetworów: dżemów, konfitur, kiszonek i stanowi doskonałą odpowiedź na pytanie, gdzie przechowywać wino.

Innymi słowy, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ziemianka to piwnica ogrodowa, która może pełnić funkcję lodówki niepotrzebującej prądu. Jej podstawowe zalety? Przedłużysz świeżość produktów spożywczych, nie będziesz musiał(a) szukać miejsca dla zapasów w domu i zmniejszysz ilość marnowanego jedzenia, a tym samym – zaoszczędzisz.

Z jakich materiałów może być wykonana nowoczesna ziemianka ogrodowa?

Dzisiaj, kiedy coraz częściej wracamy do korzeni i chętnie uprawiamy własne owoce oraz warzywa posiadanie nowoczesnej ziemianki staje się chętnie wybieranym rozwiązaniem, rozwiązującym problem braku domowej piwnicy lub niemożności utrzymania w niej optymalnej temperatury. Ziemianki ogrodowe mogą być wykonywane z różnych materiałów – to zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, możliwości finansowych i preferencji estetycznych. 

Dużą popularnością cieszą się ziemianki betonowe. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku fakt, że ziemianka betonowa może mieć formę gotowej, prefabrykowanej konstrukcji, która wymaga tylko osadzenia w wykopie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gotowa betonowa ziemianka (piwniczka) ogrodowa może wymagać uformowania kopca, w związku z czym trudniej jest jej się wtopić w ogród i koniecznością będzie zadbanie o odpowiednią aranżację estetyczną. Niezbędna bywa również dodatkowa izolacja. 

Alternatywą dla betonu są nowoczesne ziemianki drewniane, będące ciekawym rozwiązaniem dla miłośników stylu rustykalnego oraz piwniczki ogrodowe wykonane z cegły lub kamienia, które wizualnie nawiązują do stylu retro. Wybierając podobne rozwiązania trzeba jednak dysponować odpowiednim projektem i przygotować się nawet na kilkutygodniową budowę. Pojawiaj się wówczas również pytanie: jak urządzić spiżarnię, żeby maksymalnie wykorzystać jej przestrzeń, dlatego dodatkowo należy przemyśleć odpowiednią aranżację wnętrza piwniczki, chociaż wiele firm proponuje także wykończenie poszczególnych pomieszczeń piwnicy. 

Gotowe ziemianki ogrodowe: zalety

Budowa ziemianki od podstaw to przedsięwzięcie wymagające czasu. Ty jako inwestor musisz zatrudnić wykwalifikowaną ekipę, znaleźć odpowiadający Ci projekt, a potem jeszcze zatroszczyć się o właściwe zagospodarowanie piwniczki. Właśnie dlatego, gotowe ziemianki (piwnice) ogrodowe to duże uproszczenie i przede wszystkim – oszczędność czasu.

Nie jest Ci potrzebny projekt piwnicy. Gotowa ziemianka, na przykład, plastikowa,nie będzie wymagała od Ciebie wybierania projektu lub zlecania przygotowywania go od podstaw, co oznacza, że możesz wyeliminować koszty z tym związane i nie musisz poświęcać czasu na szukanie odpowiedniej pracowni projektowej. 

Łatwiej przewidzisz czas potrzebny na zakończenie inwestycji. Ziemianka prefabrykowana wymaga odpowiedniej analizy możliwości Twojej parceli, przygotowania wykopu itp., ale nie musisz zlecać wykonania wszystkich prac budowlanych od podstaw, dzięki czemu, bazując na wymaganiach firmy dostarczającej wybrany model piwniczki możesz szybko określić, ile czasu zajmie montaż i łatwiej zaplanować całe przedsięwzięcie.

Precyzyjniej skalkulujesz budżet. Gotowe piwniczki ogrodowe (ziemianki) pozwalają Ci na dokładniejsze obliczenie kosztów inwestycji. W ich przypadku ryzyko pojawienia się dodatkowych wydatków jest zredukowane do minimum, co ma kluczowe znaczenie dla inwestorów dysponujących ograniczonymi środkami finansowymi, którzy w związku z tym muszą kontrolować budżet przedsięwzięcia.

Mniej czasu poświęcisz na kontrolowanie postępu prac. Gotowa ziemianka to piwniczka ogrodowa, która wymaga odpowiedniego przygotowania terenu oraz właściwej instalacji, ale jednocześnie jest sposobem na zmniejszenie zakresu prac, co tym samym nie wymaga od Ciebie czasochłonnej kontroli ich postępu. Jeżeli masz niewiele czasu wolnego lub po prostu zależy Ci na tym, żeby możliwie jak najszybciej cieszyć się efektami, piwniczka prefabrykowana to rozwiązanie, które zdecydowanie musisz wziąć pod uwagę. 

Nowoczesna ziemianka NAWI Design – Garden Secret 4you®

Ziemianka z tworzywa, jakim jest laminat od NAWI Design to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które szukają gotowego produktu. Dlaczego?

  • Piwniczka ogrodowa jest gotowa do użytku od razu po jej zakopaniu, dzięki czemu możesz szybko spełnić marzenie o własnej, funkcjonalnej ziemiance.
  • Garden Secret 4you® to linia piwniczek gwarantujących 100% szczelności, zaizolowanych pianą PUR.
  • Montaż gotowej piwniczki ogrodowej jest prosty, nie niszczy ogrodu i nie wymaga utworzenia kopca. Drzwi do ziemianki dyskretnie wtapiają się w otoczenie.
  • Piwniczka jest całkowicie wyposażona (półki odporne na wilgoć, wentylacja, oświetlenie LED), dzięki czemu Ty nie musisz martwić się o aranżację jej wnętrza. Połączenie laminatu i sklejki daje naturalny, miły dla oka efekt wizualny i jest łatwe w utrzymaniu czystości.

Jeżeli zdecydujesz się na ziemiankę ogrodową NAWI Design jedyne co musisz zrobić to przeanalizować możliwości Twojego ogrodu, wybrać odpowiednie miejsce, wykopać wykop, denną płytę betonową wyłożoną styrodurem i zamontować wybrany model piwniczki. 

Jeszcze jedno: zwróć uwagę na to, że NAWI Design obala mit, że ziemianka ma służyć wyłącznie do przechowywania. Wręcz przeciwnie! Nasze piwniczki, poza modułem do przechowywania, proponują również miejsce do magazynowania wina, moduł dla dzieci i przestrzeń towarzyską z łóżkiem, kominkiem i telewizorem. Moduły towarzyskie są ogrzewane, dzięki czemu możesz korzystać z nich przez cały rok. 

Co to oznacza dla Ciebie? Dodatkowe miejsce do relaksu, w którym schronisz się przed światem zewnętrznym, jednocześnie gwarantując sobie maksymalną prywatność. Nieważne czy jest Ci potrzebna przede wszystkim ziemianka na wino czy przestrzeń relaksu, łącząc funkcjonalność z estetyką odpowiadamy na Twoje potrzeby. 

Ziemianki ogrodowe: ceny

Bardzo możliwe, że właśnie teraz zastanawiasz się, ile właściwie kosztuje ziemianka? Trudno w tym przypadku podać konkretne widełki cenowe, ponieważ wiele zależy od tego, z jakich materiałów wykonano konstrukcje, czy potrzebne były dodatkowe przygotowania gruntu, jaka jest wielkość piwniczki itp. 

Korzystając z oferty NAWI Desing łatwiej obliczysz ceny ziemianek ogrodowych. Dlaczego? W naszej ofercie Garden Secret 4you® znajdziesz trzy modele piwniczek ogrodowych: BASIC, STANDARD oraz PREMIUM, które różnią się wielkością i ceną. To Ty decydujesz, która opcja odpowiada Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Moduły piwniczek możesz ze sobą łączyć, tworząc konstrukcję dostosowaną do indywidualnych potrzeb i budżetu, którym dysponujesz.

Poza zakupem ziemianki, koszty, jakie poniesiesz to:

  • transport,
  • wynajem dźwigu,
  • wykonanie wykopu i betonowej płyty dennej wyłożonej styrodurem,
  • realizacja prac instalacyjnych.

Wszystkie potrzebne dokumenty do montażu piwniczki otrzymujesz od nas, podobnie jak pomoc na każdym etapie instalacji. Dzięki temu, że kupujesz gotową, w pełni wyposażoną piwniczkę, szybko obliczysz, na jakie koszty ostatecznie musisz się przygotować.