Skip to main content

Co to jest piwnica prefabrykowana i czy warto decydować się na jej zakup?

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki o to jest piwnica prefabrykowana i czy warto decydować się na jej zakup Was ist ein Fertigkeller und lohnt es sich einen solchen zu kaufen

Czym jest piwnica prefabrykowana? Jakie są jej podstawowe zalety i czy takie rozwiązanie to inwestycja, która odpowiada na Twoje potrzeby? Wyjaśniamy!

Niepodpiwniczony dom na dłuższą metę nie zawsze okazuje się być wystarczająco funkcjonalny, zwłaszcza jeśli z czasem potrzebujesz coraz więcej miejsca do przechowywania. Na szczęście, dzisiaj masz do dyspozycji wiele interesujących rozwiązań, dzięki którym zadbasz o poszerzenie swojej przestrzeni życiowej. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się piwnica prefabrykowana. W tym artykule podpowiemy Ci, co to jest oraz wyjaśnimy czy piwniczka prefabrykowana to opcja właśnie dla Ciebie. 

Czym jest piwnica prefabrykowana?

Piwniczki prefabrykowane to piwnice, które w miejscu montażu są składane z gotowych elementów. Najczęściej są to prefabrykowane piwnice betonowe o różnej wielkości, montowane w wybranej części ogrodu bądź działki, które pełnią funkcję spiżarki lub pomieszczenia gospodarczego. Decydując się na prefabrykowaną piwnicę ogrodową należy sprawdzić, czy konstrukcja jest wystarczająco szczelna i prawidłowo zaizolowana. Piwnice prefabrykowane z betonu mogą być również osadzane na płycie podłogowej budynku, a ich ściany dostosowuje się wówczas do planów nieruchomości. Dzisiaj jednak skupimy się na prefabrykowanych piwniczkach ogrodowych, idealnych dla inwestorów, którym nie wystarcza domowa piwnica lub których dom nie został podpiwniczony na etapie budowy i w związku z tym szukają alternatywnych rozwiązań. 

Prefabrykowana piwniczka ogrodowa z betonu: zalety

Prefabrykowane piwniczki ogrodowe to, używając obrazowego porównania, „puzzle” składane na placu budowy. Oznacza to, że w tym przypadku budowa ziemianki lub piwniczki bazuje na tzw. półproduktach. Jakie są zalety tego rodzaju konstrukcji?

Transport. Prefabrykowana piwnica ogrodowa przyjeżdża do Ciebie w „kawałkach”, dzięki czemu jej transport może być łatwiejszy niż w przypadku już gotowych ziemianek, których ewentualne niestandardowe rozmiary bywają kłopotliwe w czasie przewożenia. 

Montaż. Montaż prefabrykowanej piwniczki ziemnej lub naziemnej oznacza konieczność połączenia ze sobą poszczególnych elementów. Piwnica nie jest budowana od podstaw, dzięki czemu Ty jako inwestor oszczędzasz czas i możesz szybciej cieszyć się efektem końcowym. Prefabrykowana piwniczka ogrodowa to finalnie także mniej robót do kontrolowania. 

Szybka produkcja. Dzięki temu, że piwniczki prefabrykowane składają się z takich samych elementów, ich produkcja jest o wiele prostsza – kluczowe znaczenie w tym przypadku ma jej cykliczność. Dla Ciebie, jako zamawiającego, może się to przekładać na krótszy czas oczekiwania na dostarczenie prefabrykatów i montaż piwnicy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając piwnicę prefabrykowaną?

Zastanawiasz się nad zamówieniem ziemnej piwnicy prefabrykowanej z betonu? Musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jakie pytania powinnaś/powinieneś zadać firmie, która dostarczy Ci piwniczkę?

  • Jak rozwiązana jest kwestia wentylacji?
  • W jaki sposób łączone są elementy piwnicy?
  • Gdzie umieszczane są drzwi do piwnicy i z czego się je wykonuje?
  • Czy piwniczka posiada niezbędne atesty?
  • Jaka jest szczelność konstrukcji?
  • Kto wykonuje prace montażowe i przygotowuje ewentualny wykop?
  • Czy do rozładunku prefabrykatów niezbędny jest wynajem dźwigu po stronie klienta?
  • Czy piwniczka wymaga dodatkowej izolacji?

Pamiętajcie, że betonowa piwnica prefabrykowana to zakup na lata, dlatego rozsądny wybór dostawcy ma kluczowe znaczenie. Zastanówcie się również czy zależy Wam na konstrukcji naziemnej czy częściowo lub całkowicie wkopywanej w grunt. 

Betonowa piwnica prefabrykowana czy ziemianka z laminatu?

Piwniczki betonowe to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań: są wytrzymałe, dobrze trzymają temperaturę, dzięki czemu zapewniają optymalne warunki do przechowywania żywności i śmiało można je wykorzystywać również, jako składzik. Na rynku działa wiele firm, które poza wybudowaniem piwniczki proponują także możliwość zadbania o właściwą aranżację jej wnętrza. Pojawia się więc pytanie: co wybrać – beton czy laminat? To zależy od Twoich preferencji, ale zwróć uwagę na dwie podstawowe kwestie.

Po pierwsze: kupując piwniczkę z serii Garden Secret 4you® otrzymujesz kompletny produkt. Nie musisz martwić się o wyposażenie wnętrza – my robimy to za Ciebie montując wytrzymałe, odporne na wilgoć i zabrudzenia półki ze sklejki, które nie dość, że są funkcjonalne, to jeszcze dają bardzo atrakcyjny wizualnie efekt. Minimalistyczny, ale jednocześnie efektowny. W piwniczkach jest zamontowane oświetlenie LED, wentylacja mechaniczna i grawitacyjna oraz schody lub drabinka (w zależności od modelu).

Po drugie: NAWI Design to coś więcej niż tylko piwniczki ogrodowe. Korzystając z naszej oferty możesz wprawdzie zdecydować się wyłącznie na model ziemianki przeznaczony do przechowywania, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi klienci mają różne potrzeby i oczekiwania, dlatego dodatkowo proponujemy również moduły wyposażone w półki do przechowywania wina, moduły stworzone z myślą o dzieciach, idealne do zabawy i nauki oraz moduły towarzyskie wyposażone we wszystko co będzie Ci potrzebne do odpoczynku – telewizor, rozkładane kanapy, które mogą pełnić funkcje łóżka i kominek. Dzięki NAWI Design ziemianka ogrodowa zyskała zupełnie nową definicję.

To co wyróżnia nas od zwykłych piwnic to fakt, że moduły towarzyskie są ogrzewane, dlatego możesz z nich komfortowo korzystać przez cały rok. Garden Secret 4you® to połączenie przestrzeni do magazynowania oraz relaksu. Moduł towarzyski możesz z powodzeniem wykorzystać jako miejsce spotkań ze znajomymi, gdzie nie będziecie przeszkadzać domownikom lub domowe biuro, co w warunkach rosnącej popularności pracy zdalnej zyskuje na znaczeniu.  Piwniczki ogrodowe od NAWI Design sprawdzą się więc, jeżeli masz mały dom i potrzebujesz dodatkowego miejsca lub chcesz wydzielić przestrzeń, która zagwarantuje Ci prywatność. Uwaga: w przyszłości nasza oferta zostanie uzupełniona o moduł z sauną i prysznicem. 

Od czego zależy cena piwnicy prefabrykowanej z betonu?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt piwnicy prefabrykowanej z betonu? Rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka, ponieważ wiele zależy od tego, jaka jest wielkość i kształt konstrukcji, ale w praktyce cena prefabrykowanej, betonowej piwnicy ogrodowej zaczyna się już od ok. 3500 – 4000 zł. Analizując oferty cenowe zwróć jednak uwagę na to, czy w podane koszty wliczony jest transport, ewentualny wynajem dźwigu (jeżeli jest taka potrzeba), rozładunek, przygotowanie gruntu i wykopu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac montażowych. Jeśli nie, porównując propozycje, sprawdźcie czy dana firma wykonuje wymienione prace i jaki będzie ich koszt.