Skip to main content

Właściwe przechowywanie wina. Co musisz wiedzieć na ten temat?

środa, 2 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Wlaściwe przechowywanie wina. Richtige Lagerung von Wein

Wyjaśniamy, jak wygląda właściwe przechowywanie wina. Dowiedz się o czym pamiętać, żeby Twoje wino się nie psuło. 

Prawidłowe przechowywanie wina ma kluczowe znaczenie dla jego walorów smakowych, dlatego warto zastanowić się, czy nie popełniasz kardynalnych błędów, których łatwo uniknąć. W związku z tym, niezależnie, czy jesteś jego smakoszem i możesz się pochwalić całkiem pokaźną ilością jakościowych alkoholi czy po prostu od czasu do czasu lubisz sięgnąć po kieliszek ulubionego trunku, musisz wiedzieć, jak trzymać wino, żeby nie popełniać niepotrzebnych błędów. Ciekawa(y)? Zapraszamy do lektury! W tym artykule podpowiemy Ci, jakie warunki są odpowiednie do przechowywania wina: domowego oraz z profesjonalnych winiarni. 

Jak przechowywać wino? 4 podstawowe zasady, do których musisz się stosować.

Nie masz pojęcia jak przechowywać wina? Spokojnie, w praktyce zasady, którymi musisz się kierować wcale nie są skomplikowane. Wystarczy kilka prostych trików, żeby Twoje wino było odpowiednio „zaopiekowane”.

Po pierwsze: wino nie powinno być wystawione na działanie światła. Co ważne, to zalecenie dotyczy nie tylko promieniowania słonecznego, ale również sztucznego oświetlenia. W związku z tym, planując przechowywanie wina w domu należy wybrać pomieszczenie, które gwarantuje odpowiedni poziom zaciemnienia. Pamiętaj, że pomieszczenia codziennego użytku nie będą najlepszym rozwiązaniem. 

Po drugie: przechowywanie wina w butelkach wymaga konkretnej wilgotności powietrza. Powietrze w pomieszczeniu, w którym trzymasz swoją kolekcję wina nie może być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne, ponieważ ma wówczas negatywny wpływ na stan korka butelki, a więc również na smak wina i jego przydatność do spożycia.

Po trzecie: wino nie powinno być narażone na drgania. Jeżeli zastanawiasz się, jak przechowywać wino w butelkach, zwróć uwagę na to, że trunek wymaga stabilnego środowiska, więc kluczowe znaczenie ma wyeliminowanie jakichkolwiek drgań czy potrząsania.

Po czwarte: korek butelki musi być zanurzony w winie. Wymusza to na Tobie zadbanie o właściwe ułożenie butelek, dlatego ważna jest ergonomia półek i stojaków, z których korzystasz.

Gdzie przechowywać wino? Najlepsza w tym celu będzie dedykowana piwniczka na wino, o stałej temperaturze, ale jeżeli nie dysponujesz takim pomieszczeniem i w związku z tym zastanawiasz się, jak najlepiej możesz przechowywać wino w domu, wybierz ciemne, chłodne miejsce, które w miarę możliwości nie będzie narażone na zmiany temperatur. Ustawianie butelek z winem w kuchni czy salonie to nienajlepszy pomysł, chociażby z uwagi na to, że wówczas trunek będzie narażony na stałe działanie światła, które jak już wiesz, ma na wino negatywny wpływ. Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w specjalną piwnicę, może to być na przykład piwnica prefabrykowana, którą zwykle składa się z gotowych elementów na działce klienta, skracając czas montażu.

W jakiej temperaturze należy przechowywać wino?

Poza wymienionymi wcześniej zasadami, to właśnie temperatura przechowywania wina ma kluczowe przełożenie na jego walory smakowe. Wiesz już, że powinna być stała, ale co poza tym? W jakiej konkretnie temperaturze trzymać wino? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? W praktyce, to w jakiej temperaturze należy przechowywać wina zależy w dużej mierze od tego, czy jest to biały, czerwony czy różowy trunek. Jeżeli gustujesz tylko w jednym z tych kolorów masz ułatwione zadanie, możesz bez problemu wybrać temperaturę przechowywania wina, która jest dla niego najwłaściwsza. Jeżeli jednak w swojej kolekcji kilka rodzajów win, musisz spróbować znaleźć złoty środek. Najczęściej przez ekspertów wskazywany jest przedział pomiędzy 10 a 14 stopniami Celsjusza. Kupujesz tylko jeden konkretny trunek? O wskazówki dotyczące prawidłowego przechowywania zapytaj jego dystrybutora lub winiarnię, w której wino zostało wyprodukowane.

Jak prawidłowo przechowywać wino domowe?

Przygotowujesz domowe wino i zastanawiasz się, o czym musisz pamiętać, żeby zapewnić mu bezpieczne warunki przechowywania? Podobnie jak w przypadku wina przygotowywanego przez profesjonalne winiarnie, po zakorkowaniu i zabutelkowaniu alkoholu, powinien być on przechowywany w chłodnym miejscu o stałej temperaturze, które nie będzie narażało trunków na światło: sztuczne i słoneczne. Na gotowych butelkach postaraj się natomiast umieścić etykietę z datą produkcji – to ułatwi Ci uporządkowanie zapasów.

Wyżej wspomnieliśmy, że najlepiej, jeśli wino będzie przechowywane w odpowiedniej piwniczce. Korzystając z oferty NAWI Design Garden Secret 4you® możesz zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest innowacyjna piwniczka ogrodowa połączona z STORE AND WINE SPACE, czyli specjalną strefą do przechowywania wina. Dlaczego warto?

  • Stała wilgotność powietrza w przedziale 60 – 70%.
  • Brak drgań, z uwagi na odpowiednią izolację i grubą warstwę materiału.
  • Stała temperatura (piwniczkę dobrze jest ulokować od strony północnej).
  • Duża liczba ergonomicznych, wytrzymałych półek o dużym udźwigu, na których posegregujesz swoją kolekcję.

Wystrój spiżarni Garden Secret 4you® to mariaż nowoczesności, minimalizmu i przytulności. Półki ziemianki są wykonane ze sklejki, dzięki czemu całość wygląda naturalnie i elegancko. Garden Secret 4you® to również doskonała odpowiedź na pytanie, jak przechowywać przetwory oraz warzywa i owoce. 

Nasze piwniczki są projektowane z myślą o Tobie i Twoich potrzebach. Jeżeli zdecydujesz się na model PREMIUM, z STORE AND WINE SPACE i ogrzewanym modułem towarzyskim RELAX SPACE, wyposażonym w sofy (łatwe do rozłożenia w wygodne łóżko), kominek oraz telewizor, możesz urządzić dyskretne spotkanie z przyjaciółmi, nie przeszkadzając innym domownikom. Pod ręką dodatkowo będziesz miał(a) ulubione alkohole. Brzmi świetnie, prawda?