Skip to main content

Prawidłowe przechowywanie Twoich domowych przetworów. Jak i gdzie przechowywać przetwory?

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Prawidlowe przechowywanie Twoich domowych przetworów. Richtige Lagerung Ihrer selbstgemachten Konfitüren

Nie masz pojęcia, jak powinno wyglądać właściwe przechowywanie przetworów, żeby zachować ich smak i walory zdrowotne? Podpowiadamy, jak i gdzie przechowywać przetwory, żeby zagwarantować im odpowiednie warunki.

Domowe przetwory cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? To proste – jeżeli przygotowujesz je samodzielnie, wiesz co wkładasz do słoika. Możesz korzystać z organicznych warzyw i owoców z własnego ogrodu lub zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, rezygnując ze składników, które Ci nie służą lub smaków, których nie jesteś wielkim fanem/fanką. Jeszcze jedno: własnoręcznie przyrządzane przetwory to świetny relaks po stresującym dniu. W tym momencie możesz jednak zadawać sobie pytania o prawidłowe przechowywanie słoików. Gdzie? W jakiej temperaturze? Jak długo? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek. 

Jak długo można przechowywać przetwory w słoikach?

Zastanawiasz się, jak długo można przechowywać domowe przetwory? Niestety, nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości: przetwory zamknięte w słoikach musisz spożyć maksymalnie w ciągu 10 – 12 miesięcy. Wyjątkiem są alkohole. Dlaczego? Po pierwsze: po tym czasie musisz liczyć się z tym, że smak domowych przetworów może stracić na jakości. Po drugie: zbyt długo magazynowane przetwory mogą po prostu być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Jeszcze jedno: pamiętaj, żeby zawsze zerkać na stan domowych wyrobów po otwarciu słoika. Nie powinien on budzić żadnych wątpliwości. Jeżeli widzisz jakiekolwiek objawy zepsucia, nie jedz tych przetworów – zawartość słoika musi powędrować do kosza. 

Dla bezpieczeństwa na każdym słoiku nalep naklejkę (gotowe nalepki kupisz w sklepie lub przygotujesz własnoręcznie drukując projekt na specjalnym papierze) z nazwą przetworu, co ułatwi Ci później przeszukiwanie zapasów w poszukiwaniu słoików z potrzebną zawartością oraz napisz na niej datę produkcji, dzięki czemu nie będziesz miał(a) wątpliwości, jak długo dany wyrób jest już przechowywany w Twoich zbiorach. 

Gdzie przechowywać przetwory?

Wiesz już, ile czasu można przechowywać przetwory w słoikach, ale jak zagwarantować im właściwe warunki? Najlepiej, jeżeli będziesz dysponował(a) piwniczką, w której będzie wystarczająco chłodno. Podstawowym wymogiem jest utrzymanie stałej temperatury. Niestety, na etapie budowy lub zakupu domu nie zawsze mamy przestrzeń i środki, żeby wybrać projekt z podpiwniczeniem, a domowa piwnica zdecydowanie może uprościć magazynowanie przetworów oraz warzyw i owoców z przydomowego ogródka. Piwniczka lub ziemianka ma jeszcze jedną zaletę – jest w niej ciemno. To bardzo ważne, ponieważ Twoje przetwory nie lubią się ze światłem słonecznym. Posiadanie własnej piwniczki/ziemianki jest również doskonalą odpowiedzią na pytanie: gdzie przechowywać wino? Korzystając z oferty Garden Secret 4you® nie będzie Ci potrzebny nawet stojak na wino – wystarczy, że wybierzesz piwniczkę z STORE AND WINE SPACE, przestrzenią stworzoną z myślą o przechowywaniu Twoich ulubionych trunków. 

Nie dysponujesz własną piwniczką? Nic nie szkodzi! Korzystając z serii piwniczek ogrodowych NAWI Design – Garden Secret 4you® możesz nadrobić zaległości. Nasza innowacyjna przestrzeń do przechowywania jest wyposażona w ergonomiczne, odporne na uszkodzenia, wilgoć i zabrudzenia półki ze sklejki o dużym udźwigu, dzięki czemu będziesz w stanie wygodnie pomieścić domowe zapasy. Zapraszamy do sprawdzenia oferty! Przekonaj się, że funkcjonalna piwniczka leży w zasięgu Twoich możliwości. 

Co, jeśli nie możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie oddzielnej piwniczki lub ziemianki? Czy domowa spiżarnia w formie dedykowanego pomieszczenia lub przynajmniej wydzielonej kuchennej szafki nadaje się na przechowywanie przetworów? W domu temperatura jest wyższa, także ze względu na ogrzewanie, dlatego w spiżarni lub kuchni możesz przechowywać te wyroby, które nie będą potrzebowały chłodniejszych warunków. 

W jakiej temperaturę przechowywać przetwory?

Optymalna temperatura do przechowywania przetworów w dużej mierze zależy od tego, czy został do nich dodany cukier, jednak generalnie, dobrze, jeśli w pomieszczeniu jest około 4 – 8 stopni Celsjusza i właśnie takie warunki zapewniają Ci piwniczki Garden Secret 4you®. Poza tym, ich niekwestionowaną zaletą jest specyficzny mikroklimat, odpowiedni do przechowywania żywności. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwiały Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że inwestując w piwniczkę nie tylko zyskujesz przestrzeń do przechowywania słoików z przetworami, ale również uwalniasz miejsce w swoim domu.