Pomysł na stojak do wina potrzebny od zaraz? Podpowiadamy, jak wykonać go samodzielnie, żeby był funkcjonalny i estetyczny wizualnie.
Jesteś fanem/fanką wina? Twoja kolekcja liczy już całkiem pokaźną liczbę butelek i właśnie zastanawiasz się, w jaki sposób je przechowywać, żeby jednocześnie zadbać o estetyczną prezencję alkoholi? Odpowiedź to: stojak na wino! Drewniany lub metalowy – wybór należy do Ciebie i w dużej mierze jest uzależniony od Twoich indywidualnych preferencji estetycznych. Odpowiednio dobrane stojaki na wino wyeksponują i uporządkują domowy zbiór win. Czy designerski stojak na wino da się zrobić samodzielnie? Tak! Sprawdź, o czym musisz pamiętać.
Stojak na wino na ścianę DIY: tak czy nie?
Niezależnie od tego, czy wybór padł na metalowy stojak na wino, czy jednak zdecydowanie bardziej do aranżowanego wnętrza pasuje prosty, rustykalny drewniany stojak na Twoje ulubione wino, musisz zastanowić się, gdzie chcesz go umieścić. Jeżeli planujesz wykonać estetyczny stojak na wino własnej roboty i powiesić go na ścianie, realnie oceń swoje umiejętności. Taki stojak musi być wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Na ścianę można przywiesić tylko solidny stojak, który będzie się jej naprawdę dobrze trzymał, a jego konstrukcja zostanie dostosowana do ilości i ciężkości butelek, które zamierzasz w ten sposób przechowywać. Jeżeli jesteś początkująca(y) w majsterkowaniu, stojak na wina montowany do ściany lepiej zamienić na mniej wymagający projekt. To istotne ze względów bezpieczeństwa.
Jak zrobić stojak na wino z palety?
Nie masz pojęcia, jak zrobić budżetowy stojak na wino? Na szczęście, jeśli zdecydujesz się na projekt DIY (Do It Yourself), nie musisz dysponować większym zapasem gotówki. Wykorzystaj palety! Kupisz je w Internecie: cena pojedynczej europalety to ok. 5 – 10 złotych, ale wybierając produkt zwróć uwagę na to, czy nie jest w jakikolwiek sposób uszkodzony. Palety są zresztą ostatnim krzykiem mody! Dzięki ich wielofunkcyjności możesz z nich wykonać meble balkonowe i tarasowe, a nawet łóżko. Masz paletę, co dalej? Jak wykonać drewniany stojak na wino DIY?
- Krok 1.Na odwrocie palety możesz zauważyć charakterystyczne „półeczki”, składające się ze stópki i prowadnicy. Jedna z nich będzie pełniła rolę półki na Twoje wino. Na tym etapie możesz się pozbyć pozostałych dwóch, odcinając je od pleców palety lub ucinając plecy na pożądanej wysokości. Formując kształt stojaka, zwróć uwagę na to, żeby był wystarczająco stabilny.
- Krok 2. Do dna wybranej „półeczki”, czyli między prowadnicą a stopką palety domontuj pasującą listewkę. Pomiędzy stopką i prowadnicą palety jest pusta przestrzeń, dlatego musisz zapewnić butelkom odpowiednie podparcie. Upewnij się, że gotowa półka wytrzyma ciężar pełnych butelek.
- Krok 3. Jesteś prawie na finiszu. Teraz czas na szlifowanie Twojego stojaka. To ważne nie tylko ze względu na wygląd półeczki, ale również z uwagi na bezpieczeństwo użytkowania – wygładzając powierzchnie palety minimalizujesz ryzyko wbicia się drzazgi.
- Krok 4. Czyli malowanie! Nieważne czy marzy Ci się czarny industrialny stojak na wino, czy jednak zdecydowanie bardziej wolisz biały, nowoczesny stojak na wino, wykonany z drewna i pasujący do Twojego minimalistycznego wnętrza, możesz bez problemu zrealizować swoje plany. Wystarczy, że wybierzesz farbę w odpowiednim kolorze, a paleta odcieni jest na tyle szeroka, że bez względu na swoje upodobania znajdziesz ten, który będzie strzałem w dziesiątkę. W sklepie pytaj o farbę, którą można malować powierzchnie drewniane.
Mała rada: zanim zaczniesz wykonywać drewniany stojak na wina, przygotuj miejsce pracy. Zabezpiecz je przed ewentualnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami. Poza tym, zadbaj o to, żeby mieć pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia. Uwierz nam, to zaoszczędzi Ci całkiem sporo niepotrzebnego stresu, kiedy w newralgicznym momencie będziesz musiał(a) szukać papieru ściernego.
Pomysł na stojak do wina z palety możesz wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu, ale jeszcze raz uczulamy Cię na to, żebyś po zakończonej pracy sprawdził(a), czy Twój produkt gwarantuje odpowiednią stabilność. Rozlane wino to spory kłopot (plamy mogą być trudne do usunięcia!) i zwyczajna strata pieniędzy.
Jak wykonać samodzielnie stojak na wino do piwnicy?
Piwniczka na wino wymaga odświeżenia? Zastanawiasz się, jak przechowywać wino, żeby usystematyzować kolekcje? Możliwe, że przyda Ci się oryginalny stojak na wino. Jeżeli nie chcesz kupować czegoś gotowego i zamierzasz zrobić go samodzielnie, zacznij od obliczenia, ile butelek z alkoholem powinien pomieścić. Na początek lepiej nie porywaj się z motyką na słońce – lepiej zrobić mały, ale stabilny stojak na wino, który nie przerośnie Twoich umiejętności z zakresu majsterkowania. Czasami to właśnie najprostsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej.
Chcąc wykonać stojak na wino do piwnicy musisz zaopatrzyć się w szerokie kawałki drewna, które zagwarantują Ci odpowiednią stabilność. Pomiędzy tymi kawałkami umocuj dwie lub trzy pasujące półki. W półkach powinny być specjalne wgłębienia pasujące do kształtu butelek, dzięki czemu wino nie będzie się na nich przesuwało. To najprostszy pomysł na stojak na wino, który jednak bardzo dobrze sprawdzi się w piwnicy, gdzie chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i możliwość pomieszczenia większej liczby butelek.
Drewno do amatorskich realizacji stolarskich możesz kupić w lokalnych składach i tartakach, ale jeżeli zależy Ci na maksymalnie budżetowych pomysłach na stojak do wina poszukaj, możliwe, że ktoś z Twoich znajomych lub rodziny ma ścinki drewna, które zostały po remoncie lub produkcji mebli na wymiar, których chętnie się pozbędzie. Wykonując drewniane stojaki na wino możesz też śmiało wykorzystać drewno ze starych, niepotrzebnych mebli, które w przeciwnym razie wylądowałyby na śmietniku.
Z NAWI Design stojaki na wino nie będą Ci potrzebne!
Jeżeli nie wiesz, jak przechowywać przetwory i Twoja cenną kolekcję win, sprawdź, dlaczego warto zainwestować Garden Secret 4you®. To także doskonały pomysł na przydomową spiżarnię. Oferujemy gotowy, w pełni wyposażony produkt, który wymaga tylko wykonania odpowiednich prac ziemno – budowlanych. Piwniczka ogrodowa NAWI Design, która będzie wyposażona w STORE AND WINE SPACE (opcja dostępna w modelu STANDARD i PREMIUM) zapewni winom optymalną temperaturę (przez cały rok ziemianka utrzymuje temperaturę ok. 4 – 8 stopni Celsjusza) oraz ochroni je przed niekorzystnym wpływem światła słonecznego.
STORE AND WINE SPACE to przestrzeń wyposażona w innowacyjne półki ze sklejki, odporne na uszkodzenia i estetyczne wizualnie, dzięki czemu możesz doskonale wyeksponować swoją kolekcję win, segregując trunki zgodnie z własnymi potrzebami. Duża liczba półek sprawia, że STORE AND WINE SPACE jest w stanie pomieścić całkiem pokaźną liczbę win, a Ty nie musisz się martwić o kupno lub wykonanie bezpiecznych stojaków.