Skip to main content

Piwniczka ogrodowa krok po kroku. Jak zamówić i zamontować lub wybudować ziemiankę Twoich marzeń?

niedziela, 6 marca, 2022

Autor: NAWI Design

Piewniczki Jak zamówić i zamontować lub wybudować ziemiankę Twoich marzeń Wie bestellt und installiert oder baut man den Keller seiner Träume

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać budowa piwniczki ogrodowej krok po kroku? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, jeżeli chcesz, żeby cały proces przebiegał bezproblemowo.

Ziemianka to inwestycja w Twój komfort. Dodatkowe miejsce do przechowywania oznacza mniejszy bałagan, a dzięki temu, że podziemna piwniczka ogrodowa jest w stanie utrzymać stałą temperaturę, możesz w niej śmiało przechowywać owoce, warzywa czy domowe przetwory. Dla Ciebie oznacza to nie tylko szansę na przedłużenie świeżości plonów z przydomowego ogródka, ale również dużą oszczędność czasu – zakupy możesz robić zdecydowanie rzadziej, korzystając z dobrodziejstwa targów i ryneczków. Piwniczki ogrodowe w przeszłości były często spotykanym rozwiązaniem, a dzisiaj znowu wracają do łask. Podpowiemy Ci, co musisz mieć na uwadze, jeśli zamierzasz kupić lub wybudować własną ziemiankę. Ciekawa(y)? Czytaj dalej!

Gotowe piwniczki ogrodowe czy budowa od podstaw?

Jeżeli marzy Ci się piwniczka w ogrodzie, najpierw musisz się zdecydować na rodzaj ziemianki, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Do wyboru masz:

  • gotowe piwniczki ogrodowe, które wystarczy tylko zamontować w wybranym miejscu (np. Garden Secret 4you® od NAWI Design),
  • prefabrykowane ziemianki, składające się z elementów łączonych bezpośrednio na działce klienta (najczęściej są to betonowe piwniczki ogrodowe),
  • piwniczki budowane od podstaw, wymagające wykonania całości prac na Twojej parceli.

Która z opcji będzie w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem? Podejmując ostateczną decyzję zwróć uwagę na to, że piwniczka prefabrykowana lub ziemianka w formie gotowego produktu to przede wszystkim oszczędność czasu, dlatego warto się zastanowić nad ich wyborem, jeśli zależy Ci na możliwie szybkiej realizacji inwestycji. 

Plastikowa piwniczka ogrodowa? Starodawna piwniczka ogrodowa z łukiem z cegły? A może betonowa piwniczka ogrodowa? Niezależnie od tego, na jaki materiał ostatecznie się zdecydujesz, sprawdź, czy piwniczki są odpowiednio odporne i trwałe oraz czy wykazują zadowalającą szczelność. Zwróć uwagę na sposób ich izolacji oraz zastosowane rozwiązania wentylacyjne. 

Co jeszcze ma znaczenie? Wielkość ziemianki! Projekt piwniczki ogrodowej musi być dostosowany do Twoich potrzeb, dlatego przemyśl, jaka powierzchnia będzie dla Ciebie rzeczywiście wystarczająca. Pamiętaj, że piwniczka to inwestycja na lata, dlatego zastanów się, czy w przyszłości Twoje oczekiwania wobec jej wielkości się nie zmienią. Mała piwniczka ogrodowa z czasem może okazać się dużym ograniczeniem, ale nie porywaj się z motyką na słońce i nie buduj przestrzennej ziemianki, jeżeli wiesz, że mini piwniczka ogrodowa jest zdecydowanie zadowalająca. Duża piwnica to często większe koszty budowy.

Ziemianki to piwniczki ogrodowe, które wcale nie muszą służyć wyłącznie przechowywaniu produktów spożywczych czy akcesoriów ogrodowych. Garden Secret 4you® to seria piwniczek, która została stworzona z myślą o klientach mających większe oczekiwania. Korzystając z oferty NAWI Design możesz zdecydować się na połączenie przestrzeni do magazynowania ze spiżarnią na wino, modułem dla dzieci oraz modułem towarzyskim (ogrzewanym!), idealnym na spotkania ze znajomymi lub samotny odpoczynek. Budowa takiej piwniczki w Twoim ogrodzie to świetna opcja, jeżeli stawiasz na wielofunkcyjność. 

Budowa piwniczki w ogrodzie: wybór miejsca

Prefabrykowana betonowa piwniczka ogrodowa, tak samo jak jej plastikowy odpowiednik czy murowana piwniczka ogrodowa wymaga wybrania odpowiedniego miejsca w Twoim ogrodzie. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa korzystania z konstrukcji. Co warto mieć na uwadze decydując się na konkretną lokalizację ziemianki?

  • Orientacja północna. Dzięki temu, piwniczka nie będzie się nagrzewała, co ma znaczenie dla utrzymania stałej, niskiej temperatury. Idealnie, jeżeli będziesz w stanie ulokować piwniczkę w cieniu.
  • Brak drzew. Ich rozrastające się korzenie mogłyby niestety uszkodzić Twoją piwniczkę.
  • Suchość. Grunt, w który ma zostać wkopana piwniczka nie może podmakać. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy sprawdzić poziom wód gruntowych. 
  • Wielkość działki. Wybierając odpowiednie miejsce na ziemiankę ogrodową, zwróć uwagę na to, czy w wytypowanej przez Ciebie lokalizacji zmieści się piwniczka o określonej wielkości. 

Nie wiesz, gdzie powinna być umieszczona Twoja ziemianka (piwnica) ogrodowa? Poproś o pomoc firmę, z której usług korzystasz, jeżeli kupujesz gotowy lub prefabrykowany produkt. Pamiętaj, że wszystkie prace powinny być wykonane zgodnie z przygotowaną przez nią dokumentacją. 

Piwniczka ogrodowa: czy będzie Ci potrzebne pozwolenie na budowę?

Czy piwniczka ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę? Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ budowa ziemianki i piwniczki nie została dokładnie uregulowana w ustawie Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 roku, dlatego o szczegóły tego, czy ostatecznie potrzebne będzie Ci pozwolenie na planowaną piwniczkę lub ziemiankę i jakich formalności musisz dopełnić, należy pytać w odpowiednim urzędzie. 

Piwniczka ogrodowa krok po kroku: wybór ekipy

Piwniczka ogrodowa ze schodami to doskonałe miejsce na przechowywanie wina, składowanie akcesoriów potrzebnych do prac na Twojej działce lub przechowywanie przetworów. Jeżeli wiesz już czy chcesz zdecydować się na betonowe piwniczki ogrodowe czy preferujesz inną technologię, czas na wybór odpowiedniej ekipy, która wykona wszystkie niezbędne prace. Musisz zwrócić uwagę na jej doświadczenie w realizacji podobnych zleceń, opinie innych klientów, kwalifikacje pracowników i dostępne terminy, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na czasie. Nie zapominaj o tym, że budowa piwniczki ogrodowej może wymagać od Ciebie skoordynowania aktywności różnych ekip, specjalizujących się w wykonywaniu prac niezbędnych na określonym etapie inwestycji.

Etapy budowy piwniczki ogrodowej

Budowa piwniczki ogrodowej krok po kroku jest w dużej mierze uzależniona od tego, na jaką technologię ostatecznie się zdecydowałaś(eś). Generalnie jednak prace zaczyna się od wykonania wykopu na niezbędną głębokość. Wykop w gruncie musi być dopasowany do rozmiarów Twojej piwniczki i odpowiednio większy. Kolejne kroki to wykonanie fundamentów, ścian, stropu, ich właściwe zaizolowanie i przygotowanie wentylacji. Koniecznością będzie również wykonanie posadzki, wygodnych i bezpiecznych schodów oraz montaż szczelnych drzwi, które pozwolą na utrzymanie właściwej temperatury powietrza, a także wykończenie wnętrza piwniczki, umożliwiające wygodne korzystanie z dostępnej przestrzeni. 

Co to dla Ciebie oznacza? Przede wszystkim – czas. Budowa piwniczki może potrwać nawet kilka tygodni, kiedy nie tylko będziesz musiał(a) nadzorować prowadzone prace, ale również patrzeć na plac budowy w Twoim ogrodzie. Jeżeli jesteś niecierpliwa(y) lub po prostu nie chcesz tyle czekać, alternatywą będzie gotowa piwniczka ogrodowa z tworzywa. Korzystając z modeli dostępnych w serii Garden Secret 4you® nie musisz martwić się o budowę konstrukcji, wystarczy wykonanie wykopu i wykonanie prac ziemno – budowlanych zgodne z dokumentacją techniczną, którą Ci dostarczymy. Na każdym etapie możesz liczyć na naszą pomoc.

Piwniczki ogrodowe: cena

To, jaka jest cena plastikowej, betonowej itp. piwniczki ogrodowej to kwestia uzależniona od jej wielkości, technologii wykonania oraz wyposażenia wewnętrznego. Analizując koszt piwniczki ogrodowej na uwadze musisz mieć nie tylko cenę zakupu gotowego lub prefabrykowanego produktu bądź w przypadku budowy piwnicy, niezbędnych materiałów budowlanych, ale również wydatki związane z pracami ziemnymi i montażowymi. Ziemianka i piwniczka to inwestycja, która wymaga konkretnych nakładów finansowych, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, postaraj się możliwie jak najdokładniej skalkulować budżet. Kluczowe znaczenie ma również fakt czy prace prowadzisz systemem gospodarczym czy zleconym. 

Mamy dla Ciebie małą radę: zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą wyboru konkretnego rodzaju ziemianki, spróbuj precyzyjnie obliczyć koszty kilku różnych rozwiązań, które potencjalnie bierzesz pod uwagę. Ale pamiętaj – liczą się nie tylko te w złotówkach, ale również koszty czasowe i emocjonalne. Zastanów się, czy masz przestrzeń i ochotę na nadzorowanie budowy, a także późniejszą aranżację piwniczki. Nie? NAWI Design jest opcją dla Ciebie. 

Garden Secret 4you® to seria piwniczek wyposażonych w ergonomiczne półki, gotowych do użycia zaraz po wkopaniu. Montaż zajmuje 1 – 2 dni, a dzięki temu, że masz do dyspozycji kilka wariantów produktu, możesz zdecydować się na ten, który odpowiada Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym.